Kredyt na mieszkanie z rodzicami

Wspólny kredyt z rodzicami? Jednym z najlepszych pomysłów na zwiększenie zdolności kredytowej jest zaciągnięcie pożyczki hipotecznej z rodzicami, bądź teściami. Jeśli zarabiają dobrze i nie mają wysokich zobowiązań kredytowych, mogą znacznie pomóc w zwiększeniu zdolności kredytowej.

Program „Mieszkanie dla młodych” skierowany jest do osób, które nie ukończyły 35 lat. Tylko one mogą liczyć na dopłaty, wynoszące od 10 do 20 proc. wartości kredytu. Problem w tym, że młode osoby często pracują na umowy zlecenie, czasem pracy stałej nie mieli nigdy czy po prostu nie mają wysokich zarobków. Rozwiązaniem tego problemu może być dołączenie do kredytu rodziców, bądź teściów.

Bank ocenia bowiem naszą zdolność wspólnie, więc jeśli osoby dołączone do kredytu zarabiają dobrze, nasza zdolność kredytowa wzrasta. Oczywiście bank skrupulatnie sprawdzi nie tylko dochody, ale również obciążenia wszystkich osób (przeczytaj dlaczego nie zawsze warto mieć kartę kredytową). Dlatego można rozważyć czy do kredytu nie dołączyć np. tylko jednego z rodziców. By to jednak zrobić, muszą mieć jednak rozdzielność majątkową. Jeśli nie ma takiej umowy – bank i tak przyjmie założenia dla obojga małżonków. Wszystkie banki dopuszczają dochody nie tylko z umowy o pracę, ale też działalności gospodarczej czy emerytury, która jest jednym z najbardziej stabilnych dochodów.

Ważna jest wysokość zarobków rodziców, ale też ich wiek. Im rodzice są młodsi, tym lepiej. Banki zawsze określają bowiem górną granicę wiekową dla kredytobiorców. Najczęściej oscyluje ona w widełkach 70-75 lat, a tylko niektóre banki mają oferty także dla 80-latków. Należy jednak pamiętać, że granica wiekowa nie określa do kiedy można zaciągnąć kredyt, ale w jakim wieku pożyczkobiorca będzie, gdy do spłacenia pozostanie mu ostatnia rata. Co to oznacza? Najczęściej zwiększenie możliwości kredytowych, ale skrócenie czasu na jego spłatę do np. 20 lat. To sprawia, że kredyt wprawdzie dostaniemy bez problemu, ale raty co miesiąc będą wyższe, niż przy pożyczce np. na 30 lat. Plusem z pewnością jest mniejszy sumarycznie koszt kredytu i krótszy okres spłacania odsetek, ale minusem może być wysokość raty, która nadwyręży comiesięczny budżet.

Rodzice właścicielami mieszkania na wspólny kredyt?

Zaciągnięty wspólnie kredyt nie musi do końca obciążać wszystkich osób. Można go przepisać na siebie, ale tylko wtedy, gdy udowodnimy w banku, że spełniamy wszystkie kryteria. Najczęściej należy wykazać w banku, że nasze zarobki znacząco wzrosły i zobowiązanie będzie dzięki temu spłacane w terminie.

Wszystkie osoby zaciągające kredyt odpowiadają bowiem solidarnie za spłatę rat. Oznacza to, że bank może zająć pensje czy nieruchomości każdego współkredytobiorcy jeśli raty nie będą regularnie wpływały na bankowe konto. Dlatego można zdjąć tę odpowiedzialność z rodziców, co – w przypadku spełnienia stawianych przez bank warunków – jest łatwe do przeprowadzenia, bo wystarczy sporządzić aneks do umowy kredytowej.

Nie wszyscy kredytobiorcy – mimo odpowiedzialności finansowej – muszą być jednak właścicielami zakupionej nieruchomości. Oczywiście taka możliwość istnieje, ale nie jest ona obligatoryjna. Prawo do zarządzania nieruchomością przypisać można wyłącznie jednej osobie. Można też współwłaścicielami uczynić wszystkich, ale warto pamiętać, że zniesienie tego prawa możliwe jest potem wyłącznie za obopólną zgodą.

Kredyt na mieszkanie z rodzicami 5.00/5 (100.00%) 16 głos(ów)

3 komentarzy

 • Synek

  U mnie był kłopot, bo mama ma 58 lat, a bank wymyślił sobie, że dla nich limit wieku to 65 lat. Zdolność liczona była więc do spłaty w ciągu 7 lat… Na szczęście system bankowy jest głupi też na korzyść. Mam ma firmę handlową i spodziewając się, że może to być szansa, nie robiła większych zakupów magazynowych przez ostatnie pół roku. Dzięki temu miała większy zysk (teoretycznie) i dużo większą zdolność kredytową (już praktycznie). Więc kupić mieszkanie na kredyt z rodzicami czasem jest dużo łatwiej, ale trzeba pokombinować. Moja zdolność kredytowa by nie wystarczyła, bo nie każdy dochód mam w z różnych przyczyn w picie.

 • Mirek

  Trochę przeraża mnie ta współwłasność. Bo jak mamusia się jednak nie zgodzi, żeby ją „wypisać” z mieszkania to co? Przecież na siłę nie można, i co – będę odkupował mieszkanie, jak przez półżycia kredyt płacony będzie z mojego konta.

  • Lukaszek79

   Dlatego trzeba wiedzieć z kim się ustawiasz do kredytu. Musisz wiedzieć czy mozesz zaufać tym osobom, nawet jeśli chodzi o twoją własną rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>