Mieszkanie dla młodych czy mieszkanie komunalne?

Mieszkanie komunalne ma swoje zalety: nie trzeba mieć wkładu własnego, a w wielu przypadkach po latach można wykupić je za nawet za kilka proc. wartości. Ale nie zawsze, a o taki lokal też trzeba się starać. We Wrocławiu czeka na nie ok. 1700 osób.

Najważniejszym kryterium przydziału mieszkań komunalnych jest wysokość zarobków. Gminy mają sporą dowolność w kształtowaniu tego wskaźnika. Zawsze jest on jednak podawany w odniesieniu do najniższej emerytury. We Wrocławiu o mieszkanie komunalne mogą starać się osoby, które zarabiają do 2.499 zł. To współczynnik dla gospodarstwa jednoosobowego, kryterium dla rodzin to 2.077 zł na osobę. Czynsz za metr kwadratowy powierzchni to 6,90 zł, ale od tej kwoty może być zwyżka (np. dla nowych mieszkań) lub obniżka (przy niskich dochodach lub np. gorszym standardzie mieszkania). W mieszkaniach komunalnych mieszka ok. 180 tysięcy osób. Takich mieszkań jest we Wrocławiu ok. 45 tysięcy.

W Gdańsku limit to max. 200 proc. najniższej emerytury dla singla i 150 proc. dla rodziny. W Krakowie jest to zaledwie 150 proc. dla jednej osoby i 100 proc. dla gospodarstwa domowego złożonego z minimum dwóch osób.

Dochody to jednak nie jedyne kryterium. Gminy mogą narzucić także dodatkowe. Mogą być one zmieniane uchwałami Rady Miasta, ale z reguły odnoszą się wprost do sytuacji życiowej. Gminy zastrzegają sobie prawo do sprawdzenia czy potencjalny beneficjent nie ma lub nie miał wcześniej prawa do mieszkania lub czy mieszka – jak w Gdańsku – w lokalu, w którym wypada mniej niż 5 m. kw. powierzchni na jedną osobę. Najbardziej restrykcyjny jest Szczecin, który nie tylko sprawdza czy kandydat w ciągu ostatnich 5 lat sprzedał, przekazał w ramach darowizny lub w jakikolwiek inny sposób stracił prawa do mieszkania lub domu. Urzędnicy prześwietlają księgi meldunkowe nie tylko w ich mieście, ale również gminach ościennych. Kraków stawia natomiast na związek z regionem. Osoba starająca się o mieszkanie komunalne musi udowodnić, że mieszkała, pracowała i płaciła podatki w Krakowie przez co najmniej pięć lat do daty złożenia wniosku. Jeśli ma dzieci, one także muszą uczyć się lub studiować na terenie Krakowa.

Mieszkanie komunalne, a prawo dziedziczenia

Prawa do użytkowania mieszkania komunalnego można dziedziczyć, co przesądza art. 691 kodeksu cywilnego. To dużo bardziej elastyczne rozwiązanie niż w przypadku lokali socjalnych, gdzie restrykcje są dużo ostrzejsze. W przypadku mieszkania komunalnego, po śmierci najemcy prawo do pozostania w mieszkaniu i korzystanie z niego na identycznych warunkach zyskuje małżonek, który jest współnajemcą. W dalszej kolejności prawa nabywają dzieci najemcy oraz jego małżonek, który nie był współnajemcą. Kolejne na liście są osoby, którym zmarły najemca płacić musiał alimenty, a na końcu konkubenci, którzy zamieszkiwali lokal na stałe oraz w czasie śmierci najemcy.

Mieszkanie dla młodych czy mieszkanie komunalne? 5.00/5 (100.00%) 19 głos(ów)

3 komentarzy

 • Miejscowy buhaj

  Komunalne były okazją 10-20 lat temu. Teraz są coraz większe limity, coraz mniejsze upusty i wyższe czynsze. Poza tym nigdy nie wiadomo czy i kiedy będzie można wykupić, więc słabo się to opłaca jak się wszystko doda. Może być tak, że po 25 latach kredytu na mieszkanie dla młodych masz mieszkanie na własność, a po tym samym czasie komunalnego dalej nie wykupisz. Nie polecam.

  • mieszkaniec

   Jest niepisana zasada, że po 20 latach praktycznie wszystkie mieszkania można wykupić. Oczywiście musisz w nim przez ten cały czas mieszkać i regularnie płacić czynsz. W perspektywie długoletniej wychodzi to znacznie taniej, nawet biorąc pod uwagę dopłaty na mieszkanie dla młodych we Wrocławiu.

   • Bedick

    W takim razie może się skuszę na mieszkanie komunalne, skoro warunki takie dobre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>