Mieszkanie dla Młodych bez rynku wtórnego

Otrzymanie dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych warunkowane jest nie tylko ceną, która musi zmieścić się w limitach. Mieszkanie musi też być nowe i kupione od dewelopera, co wprost wynika z ustawy.

Na inne rozwiązania nie zgodził się Senat. Wprawdzie posłowie proponowali zmiany ustawy, ale 17 października 2013 roku wszystkie poprawki zostały odrzucone przez senatorów Platformy Obywatelskiej. Główną propozycją było dopuszczenie do dopłat także mieszkań z rynku wtórnego. Senatorowie nie zgodzili się na to nawet w przypadku, gdy cena będzie się mieścić w limitach, jakie wyznaczyli wojewodowie.

Kto ma szansę na dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych?

W programie Mieszkanie dla Młodych można brać udział od 1 stycznia 2014 roku do końca 2018 roku. Być może zostanie on przedłużony, ale na razie obowiązują powyższe daty. Na dopłaty w ramach MdM liczyć mogą osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 lat. Nie mogą być również właścicielami innego mieszkania – ani teraz, ani w przeszłości. Program zbiega się w czasie z wprowadzeniem w życie rekomendacji „S”, która zakłada, że od 1 stycznia 2014 roku należy mieć min. 5 proc. wkładu własnego, by wziąć kredyt. Ryzyko spadku na rynku nieruchomości i kredytów, zafundowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, ma zmniejszyć MdM.

Szczegóły i warianty dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych:

 1. 10% wartości odtworzeniowej nabytej nieruchomości dla singli oraz rodzin bez dzieci,
 2. 15% wartości odtworzeniowej dla rodzin lub singli z dziećmi (także adoptowanymi),
 3. Dodatkowe 5% jeśli w ciągu 5 lat od kupna mieszkania lub domu urodzi się kolejne dziecko.

Nieruchomości objęte programem dopłat

Nie wystarczy spełnienie kryterium wiekowego i cenowego. Nie można nabywać też nieruchomości o dowolnej wielkości. Mieszkanie może mieć maksymalnie 85 m. kw. i to tylko dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. Pozostali muszą nabyć mieszkanie o 10 m. kw. mniejsze, by mieć nadzieję na dopłaty. W przypadku domów także jest rozgraniczenie na rodziny wielodzietne i pozostałych, bo wynosi – odpowiednio – 110 i 100 m. kw. I tak jednak lepiej kupować nieruchomości mniejsze, bo dopłaty sięgną tylko 50 m.kw. niezależnie od przypadku.

Mieszkanie dla Młodych bez rynku wtórnego 5.00/5 (100.00%) 23 głos(ów)

6 komentarzy

 • Marek

  Dla mnie to ewidentny dowód, że program mieszkanie dla młodych pisany jest pod deweloperów. Wrocław, Poznań, Gdańsk – wszędzie to samo. Możesz kupić mieszkania na zadupiu, które ciężko się sprzedają. I na nie dostaniesz dopłatę. A na sprzedawane w takiej samej cenie na rynku wtórnym w lepszej dzielnicy – już nie.

  • PavSQUID

   Masz rację. To samo było z rodziną na swoim. Skończył się tamten program to musieli wymyslić coś nowego żeby zrobić prezent deweloperom.

  • stefan

   Dla mnie to ewidentny dowód, że to zwykły lobbing. Sam kupuje teraz i to z rynku wtórnego…a tu jeszcze 2% na różowy papier toaletowy dla tuska muszę zapłacić….dla mnie to wróg publiczny!! Złodzieje

 • Anna

  Oferty zdrożały o 5%, dopłata jest o 10%. ALE kredyty też zdrożały, więc ta cała dopłata może się nie opłacić, więc trzeba dobry bank znaleźć – to jest klucz do opłacalności. Niektóre banki mają takie oferty, że zostanie z 8 tys. zł z dopłaty, ale inne takie, że praktycznie nie zmaleje dopłata wcale.

 • Winicjusz

  Nie przesadzaj. W Gdańsku jest prawie połowa mieszkań w limicie. A w centrach miast zawsze powstawały drogie mieszkania, więc nic dziwnego, że państwo nie chce dopłacać bogaczom. Bo niby czemu mam finansować w podatkach synków bogatych rodziców?

  • pokor18

   Jednak wygodniej jest mieszkać młodej rodzinie blisko centrum niż dojeżdzać kilka godzin z jakiegoś zadupia. Wolałbym żeby mieszkania w centrach też się łapały do programu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>