Mieszkanie dla Młodych czy wynajem?

Jaka jest różnica między kredytem, a wynajmem? Pożyczając pieniądze spłacamy „swoje” mieszkanie, a wynajmując cudze. Sęk w tym, że jeśli będziemy chcieli się po kilku latach przeprowadzić i mieszkanie sprzedać, to stracimy na tym więcej, niż wydalibyśmy na wynajem.

Wynajmowanie mieszkań jest popularne w Europie, ale nie w Polsce. Tylko 2,5 proc. Polaków przyznaje się do mieszkania w wynajętym lokalu – wynika z badań Eurostatu.

Rzeczywistość jest niestabilna, więc oparcia poszukujemy w posiadaniu, które daje poczucie komfortu. Kupujemy więc mieszkania, bo kojarzą nam się ze stabilizacją – mówi socjolog Mirosław Pęczak.

W Europie wynajmują na potęgę

Trudno jednak nazwać stabilizacją i komfortem kupno mieszkania na kredyt, którego rata powoduje, że co miesiąc trzeba mocno zaciskać pasa. Przecież jeśli nie będziemy płacić rat, to tak samo zostaniemy z niczym, jak w sytuacji gdy nie będziemy płacić za wynajem. Mimo tego w Polsce na 27,4 mieszkań, tylko jedno jest wynajmowane.

W Europie jest całkiem inaczej. 58 proc. Niemców wynajmuje mieszkanie lub dom. Niemal identycznie jest we Francji. Mieszkańcy Europy zachodniej mają jednak o wiele łatwiej. Wyższe zarobki i mniejsze bezrobocie to tylko podstawowe wskaźniki, przemawiające za takim stylem życia. Obcokrajowcom nietrudno też znaleźć odpowiednią pracę. Bo na opłaty za wynajem przeznaczają tylko ok. 18 proc. domowego budżetu. Jeszcze łatwiej jest na Malcie, gdzie wynajmujący przeznaczają ledwie 5 proc. zarobków na opłatę za wynajęte mieszkanie. Nie trzeba jednak szukać tak daleko, nawet na Słowacji to tylko 12 proc. W Polsce? 33 proc. budżetu przeciętnej rodziny.

Kiedy opłaca się wynająć?

Jednak i w Polsce w niektórych sytuacjach opłaca się wynająć mieszkanie. Kiedy?

– Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy mieszkanie wynająć, jakie ma ono być i ile czasu chcemy w nim mieszkać. Ogólnie rzecz biorąc, koszt wynajmu jest niższy, niż raty kredytu i czynsz. Pieniądze, które zaoszczędzamy wynajmując, w długim czasie okazują się niższe od tych, które zyskujemy poprzez posiadanie własności – mówi Bartosz Turek z Home Broker.

Najgorsza decyzja to zakup mieszkania na kredyt i sprzedanie go już po kilku latach spłacania rat. Koszty odsetek będą na tyle wysokie, że nie zrekompensują nam różnicy w cenie zakupu i wynajmu. Jeszcze więcej stracimy, gdy będziemy się spieszyć ze sprzedażą, bo według niektórych danych od momentu wystawienia mieszkania na sprzedaż do transakcji upływa czasami ponad rok.

Za ile kupisz, za ile wynajmiesz?

Wynajęcie mieszkania i jego zakup na kredyt można porównać. Przyjmijmy do obliczeń popularne, dwupokojowe mieszkanie o powierzchni ok. 50 m kw. w niezłej dzielnicy, niedaleko centrum. W Warszawie wynajem będzie kosztował od 1,7 tys. zł do 2,1 tys. zł w zależności od wieku budynku. Zakup podobnego lokum to średnio ok. 390 tys. zł, a przy takiej cenie i braku wkładu własnego rata kredytu płaconego przez 25 lat będzie oscylowała wokół 2,5 tys. zł. W Krakowie podobne mieszkanie wynajmiemy za 1,6 tys. zł miesięcznie, zakupimy za 350 tys. zł. W takim przypadku rata kredytu to minimum 2,2 tys. zł. We Wrocławiu wynajem kosztuje tyle samo co w Krakowie, a zakup ok. 330 tys. zł. Raty kredytu są wyższe o ok. 400-500 zł od wynajmu także w Gdańsku i Poznaniu.

Mieszkanie dla Młodych czy wynajem? 5.00/5 (100.00%) 16 głos(ów)

4 komentarzy

 • Elka

  Przecież zdecydowanie bardziej opłaca się kupić. Oczywiście czasem np. trzeba będzie sięwyprowadzić spowrotem na wioskę, ale wtedy można wynajmować tym, co ich nie stać np. na mieszkanie dla młodych. Wynajem rzadko się opłaca, chyba że właścicielom. Już liepiej wziąć kredyt i spłacać własne mieszkanie, a nie cudze.

 • rozbawiony Elką

  Oj chyba koleżanka z ekonomii to nie bardzo… Słyszałaś kiedyś o kosztach obsługi wynajmu?? Jak będziesz mieszkać poza miastem, gdzie masz mieszkanie to dojazdy po każdą ratę, na każdą usterkę itd zabiorą cały zarobek. A jak zdarzy ci się 3 miesiące pustostanu, to już będzie klops totalny. Często nawet na kilka lat bardziej opłaca się wynając (np. na studiach) niż kupić i mieć kłopot z kredytem, mieszkaniem i najemcami.

 • Pojednawczy Johan

  Ok, spokojnie :)
  1. opłaca się kupić na kredyt, jeśli chcesz w danym mieście mieszkać.
  2. Nie opłaca się kupić na kredyt, jeśli nie chcesz w danym mieście dłużej mieszkać.

  I wszystko w temacie.

  • Arecki

   wiadomo że tak jest, bierzesz na kredyt jeśli chcesz się osiedlić, a jak tymczasowo to lecisz na wynajmie. Nie trzeba być geniuszem żeby do tego dojść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>