Porównanie: Mieszkanie dla Młodych vs. Rodzina na swoim

Kryteria obu programów są różne. Wszystko wskazuje jednak na to, że obowiązujący od 1 stycznia 2014 roku program „Mieszkanie dla Młodych” zakończy się podobnym sukcesem jak „Rodzina na swoim”.

Program „Rodzina na swoim” zakończył się sporym sukcesem. W okresie od 2007 roku do końca 2012 dopłaty otrzymało 181,5 tys. osób. „Mieszkanie dla młodych” ma mieć podobną ilość beneficjentów. Czy to się uda? Wiele na to wskazuje, bo już w pierwszym roku udzielonych ma być minimum 20 tys. kredytów.

Pomiędzy „Rodziną na swoim”, a MdM były dwa lata przerwy. Także dzięki temu nowy program może okazać się sukcesem. Przesłanie obu jest bowiem niemal identyczne: mają wspomagać młodych ludzi, ale też stymulować rynek mieszkaniowy, poprzez pomoc w zakupie mieszkań. Mieszkanie dla młodych można kupić z dopłatą od 1 stycznia 2014 przez kolejne 4 lata. Już jednak wiadomo, że program będzie mógł być przedłużony.

Tym razem dopłaty są jednak zupełnie inne. Uprzednio wypłacane były przez 8 lat i stanowiły część odsetek kredytu. Teraz wypłata jest jednorazowa, wypłacana procentowo od wartości kupowanego mieszkania, bądź domu. Zdecydowanie największa różnica to fakt, że beneficjentami nie mogą zostać klienci nabywający mieszkania na rynku wtórnym. W MdM dopłaty przewidziano tylko do mieszkań zakupionych na rynku pierwotnym od deweloperów. Nie można też budować domów metodą gospodarczą.

W porównaniu do poprzedniego programu, mniejszy jest też metraż, jaki jest dopuszczalny w ramach warunków MdM. Rodzina na swoim dopuszczała np. budowę domów o powierzchni 140 m kw. Teraz dom może mieć maksymalnie 110 m. kw. (tylko w przypadku rodziny z trójką dzieci, w pozostałych 100 m. kw.), a mieszkanie 85 m. kw. (75 m. kw. gdy w rodzinie jest mniej niż trójka dzieci). Ale dopłata i tak dotyczy wyłącznie 50 m. kw.

Mieszkanie dla młodych mogą natomiast kupować tylko osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 lat. Do tego doszedł nie występujący wcześniej ukłon w stronę rodzin. Na większe dopłaty mogą liczyć osoby z dziećmi, a dodatkowe pieniądze czekają na tych, którzy w ciągu pięciu lat od transakcji będą miały kolejne dziecko. 10% wartości kredytu dostaną osoby bezdzietne, 15% trafi do rodzin z dzieckiem i osób samotnie wychowujących dzieci. Dodatkowe 5% przeznaczone jest dla osób, którym w ciągu pięciu lat urodzi się kolejne dziecko.

Porównanie: Mieszkanie dla Młodych vs. Rodzina na swoim 4.25/5 (85.00%) 4 głos(ów)

2 komentarzy

  • Siostra Przełożona

    I bardzo szkoda, że rodzina na swoim nie jest kontynuowana, bo ten program zapewniał nam większy wybór, nawet jeśli dopłaty były mniejsze. Mieszkanie dla młodych (deweloperów i bankierów) to jednak całkiem co innego.

  • dopplereffekt

    popieram, rodzina na swoim była lepsza. Ale w rodzinie też było nabijanie kasy deweloperom to pod tym względem te programy dużo się nie różnią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>