Rośnie limit cenowy na Mieszkanie dla Młodych we Wrocławiu

O 2,6 proc. wzrósł limit cenowy na mieszkania dla młodych we Wrocławiu od IV kwartału 2014 roku. Obecnie z dopłatą można kupować mieszkania nie droższe, niż 5111,25 zł za m kw. Średnia cena mieszkań sięgała natomiast w mieście 5816 zł, co oznacza, że w tańszych dzielnicach jest w czym wybierać.

limity mdm 2015Już w sierpniu do władz województwa trafiło pismo z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które określiło nowe wytyczne obliczania wysokości wskaźnika przeliczeniowego. To właśnie on jest bazową kwotą, na podstawie której wylicza się górny pułap dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki temu mamy teraz wyższe stawki, które z pewnością wpłyną na dostępność mieszkań z dopłatą we Wrocławiu.

Mimo tego w 2014 r. nie uda się z pewnością wykorzystać wszystkich pieniędzy zabudżetowanych na dopłaty. We wrześniu w całej Polsce wpłynęły wprawdzie wnioski na 29,3 mln zł, czyli aż 40 proc. więcej niż w sierpniu, ale to i tak niewiele. W całym 2014 roku planowano wydać 600 mln zł, a na razie podliczono wnioski na kwotę dopłat równą 261,1 mln zł. Najprawdopodobniej nie uda się więc wykorzystać nawet połowy środków.

Wydawanie pieniędzy może jednak przyspieszyć we Wrocławiu, bo dostępność mieszkań znacznie się zwiększy. We Wrocławiu limit cenowy wynosi od IV kwartału 2014 roku 5112,25 zł, dzięki wzrostowi o 2,6 proc. Warto pamiętać, że według danych Narodowego Banku Polskiego za II kwartał 2014 roku średnia cena zakupionego metra kwadratowego mieszkania wynosi 5816 zł. Zawyżają ją jednak najbardziej prestiżowe i najdroższe inwestycje, więc łatwo się domyślić, że w sporej części miasta nie brakuje ofert, które będą dostępne z dopłatą na Mieszkania dla Młodych.

Do końca sierpnia we Wrocławiu w ramach programu MDM złożono 414 poprawnych wniosków o dopłaty do mieszkań. To znacznie mniej niż w porównywalnych: Poznaniu czy Gdańsku. Mieszkania dla młodych można kupować też w gminach przyległych do Wrocławia. Tam limit wynosi 4528,43 zł po wzroście 3,7 proc. W pozostałej części województwa dolnośląskiego mieszkania nie mogą być droższe niż 3944,60 zł za m kw. Tu także limit wzrósł i to najbardziej – o 5,3 proc.

Rośnie limit cenowy na Mieszkanie dla Młodych we Wrocławiu 5.00/5 (100.00%) 1 głos(ów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>