Zmiany zasad w programie Mieszkanie dla Młodych

Od początku września 2015 roku oficjalnie wprowadzone zostały zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. Mieszkania i domy nie muszą już pochodzić z rynku pierwotnego, a dopłaty do kredytów hipotecznych są większe. Zwłaszcza dla rodzin lub osób, które wychowują co najmniej trójkę dzieci.

Mieszkanie dla młodych także na rynku wtórnym

Po wielomiesięcznych negocjacjach i ostrym lobbingu ze strony przedstawicieli deweloperów, udało się ustalić ostateczny kształt ustawy precyzuzjącej dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych. Nie obeszło się bez dużych zmian, które wprawdzie nie ucieszyły deweloperów, ale znacznie ułatwią klientom znalezienie mieszkania z dopłatą. Przede wszystkim dlatego, że można już korzystać z dopłat także przy zakupie lokalu na rynku wtórnym.

Nie obowiązuje już więc zapis, który zmuszał beneficjentów programu MdM do zakupu mieszkania lub domu od dewelopera, ewentualnie spółdzielni mieszkaniowej. Teraz może penetrować cały rynek nieruchomości, niezależnie od tego kto jest sprzedawcą mieszkania. Nie zmienia się wielkość nieruchomości, jaką można zakupić, by uczestniczyć w programie. Mieszkania mogą mieć maksymalnie 75 m kw, a domy 100 m kw. Zmiana nastąpiła jednak w przypadku, kiedy w programie uczestniczą osoby lub rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci. Oni mogą szukać nieruchomości o 10 m kw większych.

Mieszkanie dla młodych, czyli poniżej 35 lat

Aby zyskać dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych należy oczywiście spełnić limit cenowy, który co kwartał (a najczęściej co dwa) wyznaczają wojewodowie. Aby – przynajmniej częściowo – zapobiec chęci manipulacji podczas zakupu mieszkań na rynku pierwotnym, zdecydowano, że dopłata do używanych mieszkań i domów będzie mniejsza o 10% od dopłaty do lokali zakupionych u deweloperów.

Plusem jest jednak to, że kredyt hipoteczny będzie można zaciągnąć nie tylko z najbliższą rodziną. Do pożyczki będzie można dopisać dowolną osobę. Warunek, który koniecznie trzeba spełnić, jest wciąż ten sam – limit wiekowy programu MdM wynosi 35 lat. Musi go spełniać przynajmniej jedna osoba, występująca we wniosku o dopłatę.

Duże zmiany dla dużych rodzin

Program jest też jeszcze bardziej prorodzinny. Zyskują osoby wychowujące co najmniej troje dzieci. Wprawdzie nadal nie można wcześniej mieć żadnego innego mieszkania lub domu, albo nawet być współwłaścicielem czy dysponować choćby prawami do zamieszkiwania w nim (np. mieszkania komunalne), ale wyłączone zostają z tego właśnie rodziny wielodzietne. Mają one też szansę na większe pieniądze z dopłaty, bo gdy wszyscy pozostali dostają dopłaty do 50 m kw. mieszkania i 75 m kw. domu, rodziny z trójką dzieci dostają dopłatę liczoną do 65 m kw. Mają też większą dopłatęl liczoną procentowo. Osoby i małżenśtwa bezdzietne otrzymują bowiem 10 proc. tzw. wartości odtworzeniowej. Rodziny i osoby z jednym dzieckiem dostają 15 proc. tzw. wartości odtworzeniowej. 20 proc. tzw. wartości odtworzeniowej zarezerwowano dla osób i rodzin wychowujących dwoje dzieci, a aż 30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej przewidziano dla wychowujących co najmniej troje dzieci. Do tego każdy może jeszcze otrzymać dodatkowe 5% jeśli w ciągu 5 lat od dnia podpisania umowy urodzi się w jego rodzinie trzecie lub kolejne dziecko.

Banki udzielające kredytów hipotecznych w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”:

 1. PKO Bank Polski S.A.
 2. Bank Pekao S.A.
 3. Getin Noble Bank S.A.
 4. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 5. Alior Bank S.A.
 6. SGB – Bank S.A.
 7. Bank Ochrony Środowiska S.A.
 8. Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
 9. Bank Millennium S.A.
 10. Euro Bank S.A.
 11. Deutsche Bank Polska S.A.
 12. Bank Zachodni WBK S.A.
 13. Raiffeisen Bank Polska S.A.

 

oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>